Majandus

Ukraina majandus ja selle potentsiaal

Vaatamata kriisinähtusele, omavääringu devalveerimisele ja toodangu vähenemisele, on Ukrainas samuti majandusharud, mis on viimaste rahutute aastate vältel saavutanud stabiilset sissetulekut ning isegi vastupidi, arenevad ja saavad head kasumit. Arvestades uute turgude teket ja ekspordi kasvu on viimasel ajal väga aktiivselt arenenud põllumajandus, farmaatsia, kergetööstus, samuti infotehnoloogia ja programmeerimine. Eriti suurt arengut on kogu riigis näinud kergetööstus: ukrainlased õmblevad riided ja valmistavad jalanõusid, mida müüakse Euroopa Liidu riikides. Positiivseks nähtuseks on täheldatud ka koostööd Euroopas asuvate ettevõtetega, mis tegelevad metalltoodete ja masinate tootmisega ning kus töötavad head spetsialistid. Väismaa tootjad on märganud nende ettevõtete kvaliteetset tööd ning ostavad neilt nii vajalikke instrumente kui ka spetsiaalseid seadmeid külmikute, triikrauadade, pesumasinate tootmiseks.

Vaatamata rasketele aegadele jätkab aktiivset arenengut ka teeninduse valdkond. Kümne kõige edukama saagikusega Ukraina ettevõtte hulka on sattunud mobiilsideoperaatorid ning transpordifirmad. Lisaks on viimasel ajal hakanud aktiivselt arenema ka turismisfäär. Riigi erinevates piirkondades on suurenenud odavate mini-hotellide ja hostelite olemasolu. Turiste, kes soovivad avastada Ukrainat leidub üle kogu maailma, keda ahvatlevad madalad hinnad, ilusad vaated ja huvitavad meelelahutusvõimalused.

Enamus majandusvaldkondi mõjutavad erinevad tegurid, kuid tänu tipptaseme spetsialistidele jäävad nad püsima ning saavad arendada enda jätkusuutlikkust. Ukrainas on iga aastaga üha enam häid töötajaid, kellele peavad jahti töövahendusettevõtted nii siseturul kui ka välismaal. Eriti suurt populaarsust välismaal omavad Ukraina arstid, IT spetsialistid (Ukraina omab kuuendat kohta maailmas IT spetsialistide eksportimises), põllumajandustootjad ja ehitajad. Suureks plussiks on, et kõrgharidust omavad või ilma selleta Ukraina töölised, ei karda tööd ning on võimelised hea palga eest teha tööd kvaliteetselt, kiiresti ja tõhusalt. Tuleb samuti märkida, et nii hotelli- kui ka restoraniäris Ukraina töötajad, kes räägivad võõrkeeli, omavad väga väärtuslikku tööjõu staatust. Ukraina töötajaid hotellides ja restoranides on võimalik kohata üle kogu maailma.